8.2 Integrovaný blok č.2

Líbí se mi žlutý podzim Časový rozsah : přibližně 8 týdnů

Charakteristika:

V tomto bloku se zaměříme na aktivity související s podzimem, přírodou, pohybem, zdravím. V popředí činností budou výlety do přírody s pozorováním všech znaků podzimu – kratší dny, opadávání listů, barvy a tvary v přírodě, odlet ptáků, zvířata, jejich pojmenování a užitek, ukládání k zimnímu spánku, sklizeň všeho, co příroda nabízí, pozorování lidí a strojů, které nám pomáhají, starší děti i poznávání vynálezů techniky. Seznámíme děti se záhonky na školní zahradě, zapojíme je do jednoduchých zahradnických činností. Navštívíme výstavu drobného zvířectva, výstavu ovoce a zeleniny místních zahrádkářů a výstavu hub v muzeu. Budeme pracovat s přírodninami a tvořivě je zpracovávat. Rozvíjet tvořivost dětí také prostřednictvím pohybu a hudebně pohybových činností. Přiměřeně věku seznámíme děti s tradicí "dušiček", s oslavami Halloweenu, se svátkem sv. Martina. Budeme rozvíjet řečové dovednosti, využijeme rytmizovaných říkadel. Přichystáme podzimní hody s ovocnými čaji, saláty či kompotem, upečeme si jablečný závin, uvaříme cmundu apod. Budeme pozorovat počasí, vítr, ... Pozornost zaměříme na oblast oblečení a obuvi, vitamíny, nemoci, hry se slovy, hádanky a vše další, co přinesou podtémata třídních programů. Důležitou součástí bude i pokračování v adaptačním procesu. Společně s dětmi si ve třídách vytvoříme žlutou podzimní atmosféru.