9. Vzdělávací obsah

Obsah vzdělávání je rozdělen do pěti integrovaných bloků, které jsme odvodily z přirozeného cyklu ročních období - podzim, zima, jaro, léto, z přírodních i společenských situací, které jsou s nimi spojené. Probíhá na základě prožitkového učení dětí - učení hrou, konkrétní činnosti, objevování, prostor pro aktivitu a tvořivost, manipulace a experimentování. Probíhá jako integrované vzdělávání zahrnující celou osobnost dítěte, naplňuje jeho vzdělávací potřeby, přináší mu poznatky a dovednosti, podporuje chápání souvislostí, umožňuje orientovat se ve světě, je založeno na vnitřní motivaci dítěte a jeho aktivní účasti.

Integrované bloky jsou rámcové, nastiňují cíle a záměry, charakteristiku vzdělávací nabídky, očekávané výstupy a úroveň kompetencí. Integrované bloky jsou pro všechny učitelky závazné. Časové rozložení bloků není závazné, je otevřené pro aktuální situace, pro zájmy dětí i tvořivost učitelky. Stejně tak i nabídku činností učitelky ve třídách přizpůsobují dětem, jejich zájmům i výsledkům vzdělávání. Učitelky ve třídách si připravují pro svou třídu Třídní vzdělávací programy. Zohledňují složení kolektivu, věk dětí jejich zájmy a možnosti. V TVP uvádějí konkrétní činnosti - básně, písně, hry... a stanovují dílčí specifické cíle. TVP jednotlivých tříd mají svá specifika, podmínky, určují pravidla soužití, vytyčují vzájemné působení učitelek. Je nejen na učitelce, ale i na dětech, které téma si vyberou, kolik času mu věnují a jaké prostředky zvolí pro jejich naplnění. Každé dítě může rozhodnout co vyzkouší, co ho baví, zajímá, co chce vědět. Vzdělávání se uskutečňuje ve všech činnostech a situacích, které dítě vykonává, v průběhu celého dne. Všechny činnosti obsahují prvky hry a tvořivosti za aktivní účasti dítěte. Dbáme na vyvážený poměr spontánních a řízených aktivit. Dětem dvou až tříletým je věnována péče přiměřená jejich věku. Dětem se speciálními vzdělávacími potřebami a dětem nadaným je věnována zvláštní péče na základě doporučení PPP nebo SPC. Do TVP průběžně učitelky zařazují dílčí projekty.

Integrované bloky:

Blok č.1 Barevný svět kolem mne