7. Vzdělávání dětí od dvou do tří let

Rámcové cíle a záměry vzdělávání obsažené v RVP PV jsou vhodné i pro vzdělávání dětí od dvou do tří let. Dvouleté děti mají silnější potřebu vazby na dospělou osobu, učitelka se stává zástupcem rodiče. Dvouleté děti se učí především hrou, nápodobou, situačním učením a vlastním prožitkem. Potřebují pravidelné rituály, pozornost udrží kratší dobu. Větší prostor je věnován volným hrám a pohybovým aktivitám.

Mateřská škola je vybavena hračkami a pomůckami pro dvouleté děti. Prostředí je upraveno tak, aby poskytovalo dostatečný prostor pro volný pohyb a hru dětí. Děti mají možnost naplnit potřebu průběžného odpočinku. Režim dne respektuje potřeby dětí (dostetk času na činnosti i odpočinek).

Mateřská škola vytváří podmínky pro adaptaci dítěte v souladu s jeho individuálními potřebami. Vzdělávací činnosti se realizují v menších skupinách nebo individuálně podle potřeb dětí.

• průběžně vybavovat třídu hračkami a pomůckami pro dvouleté děti

• nastavovat dětem srozumitelná pravidla života ve třídě

• vybavit mateřskou školu zázemím pro zajištění hygieny dětí dle potřeby

• vybavit šatnu větším úložným prostorem dle potřeby