logotyp

5. Vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami

Dítětem se speciálními vzdělávacími potřebami je dítě, které k naplnění svých vzdělávacíh možností potřebuje poskytnutí podpůrných opatření. Podpůrná opatření se člení do pěti stupňů. Vzdělávání těchto dětí se řídí §16 odst.9 školského zákona a vyhláškou č.27/2016 Sb.

Podpůrná opatření pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami jsou v mateřské škole zařazena podle doporučení školského poradenského zařízení (ŠPZ) a přiznaného stupně podpory. Vzdělávací obsah je konzultován s odborníky a přizpůsoben vzdělávacím možnostem a předpokladům dítěte s přiznanými podpůrnými opatřeními v rámci IVP a PLPP dle vyhlášky č.27/2016 Sb. V mateřské škole vytváříme optimální podmínky ke všestrannému rozvoji osobnosti každého dítěte.

Podpůrná opatření prvního stupně slouží ke kompenzaci mírných obtíží ve vzdělávání dítěte u něhož je možné prostřednictvím mírných úprav metod, organizace a hodnocení vzdělávání a spolupráce s rodinou dosáhnout zlepšení. Ředitelka mateřské školy rozhodne o podpůr.opatřeních 1.stupně bez doporučení školského poradenského zařízení (ŠPZ) i bez informovaného souhlasu zákonného zástupce. Tím není dotčeno právo zákonného zástupce na informace o průběhu a výsledcích vzdělávání dítěte. Plán pedagogické podpory (PLPP) zpracuje škola, nepostačuje-li samotné zohlednění individuálních vzfělávacích potřeb dítěte při vzdělávání. Ten zahrnuje popis obtíží dítěte a speciální vzdělávací potřeby, definuje podpůrná opatření, která škola nastavila, stanovuje cíle podpory a vyhodnocování naplňování plánu. PLPP škola průběžně vyhodnocuje a po 3 měsících od zahájení poskytování podpůrných opatření vyhodnotí zda podpůrná opatření vedou k naplnění stanovených cílů. Pokud nepostačují podpůrná opatření prvního stupně, doporučí ředitelka školy využití poradenské pomoci ŠPZ za účelem posouzení speciálních vzdělávacích potřeb dítěte. S PLPP seznámí škola zákonné zástupce a pedagogické pracovníky, kteří se podílejí na provádění plánu.

Podpůrná opatření druhého až pátého stupně lze uplatnit pouze s doporučením ŠPZ a s informovaným souhlasem zákonného zástupce dítěte. K poskytnutí poradenské pomoci ŠPZ dojde na základě vlastního uvážení zákonného zástupce, doporučení ředitelky mateřské školy nebo OSPOD. Mateřská škola zahájí poskytování podpůrných opatření 2.-5.stupně po obdržení doporučení ŠPZ, získání informovaného souhlasu zákonného zástupce a na základě žádosti zákonného zástupce dítěte. Škola zpracováná individuální vzdělávací plán (IVP) vyžadují-li to speciální vzdělávací potřeby dítěte. IVP je zpracován do 1 měsíce, kdy škola obdržela doporučení a žádost zákonného zástupce dítěte. IVP může být průběžně doplňován a upravován. Škola ve spolupráci se ŠPZ a zákonným zástupcem průběžně vyhodnocuje poskytování podpůrných opatření nejméně 1x ročně.

Zpět na hlavní výpis

NOVINKY

Nové fotografie

obrázek
Nejnovější fotografie z akcí v mateřské škole najdete zde

Aktuální jídelníček

obrázek
Aktuální jídelníček najdete zde

DŮLEŽITÉ AKTUALITY

clanek

clanek
Prohlášení o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve formátu pdf se otevře v novém okně.
Domů Mateřská škola Soběslav
 https://www.facebook.com/Mate%C5%99sk%C3%A1-%C5%A1kola-Nerudova-320203178850345/

Created by © 2017 - 2024ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign