2. Obecná charakteristika školy

2.	Obecná charakteristika školy

Mateřská škola Nerudova se nachází ve středu města Soběslav, v pěkném prostředí vedle parku. Byla otevřena 3. ledna 1968 jako Závodní mateřská škola – jesle LADA. Tehdy trojtřídní MŠ byla ihned po otevření naplněna počtem 90 dětí, rozdělených do tříd podle věku, do jeslí v průběhu roku bylo zapsáno 35 dětí . Děti byly ve věku 1 – 6 let. Zřizovatelem mateřské školy byl národní podnik LADA Soběslav. Na základě školského zákona z roku 1960 se stala předškolní výchova prvním článkem školské soustavy v naší republice. Výchovná práce v mateřské škole probíhala dle Programu výchovné práce v jeslích a mateřských školách. Od 1.1.1976 došlo ke změně názvu podniku a tím i ke změně názvu mateřské školy – Mateřská škola - jesle k.p. ELITEX. Mateřská škola a její třídy byly vybavovány technikou – gramofony a magnetofony. Z důvodu nedostatku kapacity školy bylo započato v roce 1979 s výstavbou nové budovy určené pro 60 dětí. Budova byla otevřena 1.9.1980, čímž došlo k rozšíření mateřské školy na celkem 5 tříd. V roce 1988 došlo opět ke změně názvu podniku a tím i školy – Mateřská škola - jesle TST LADA k.p. Ke dni 31.8. 1990 byly zrušeny jesle z důvodu nízkého počtu zapsaných dětí. Ve společnosti došlo ke změnám, bylo to období hledání. Změnil se výchovný styl, uspořádání života tak, aby vycházel z potřeb každého dítěte, aby se snížila psychosociální náročnost prostředí, aby děti byly spokojené a dobře se rozvíjely. V obsahu výchovné práce nastalo všestranné uvolnění, jehož smyslem je vytvoření většího prostoru pro hravé činnosti a přirozené aktivity. V roce 1992 se podnik TST LADA k.p. ocitl v tíživé ekonomické situaci a svoji mateřskou školu nabídl městskému úřadu k bezplatnému pronájmu. Městský úřad nabídku přijal a mateřská škola byla přejmenována na II. mateřská škola.

V roce 1994 byla do přistavěné budovy přestěhována zrušená mateřská škola Na Solinách, jejíž budova byla vrácena původnímu majiteli na základě restituce. V mateřské škole bylo v provozu pět tříd, z toho dvě předškolní. Spojovací chodba mezi oběma budovami byla využita jako výstavní prostory pro dětské výtvarné práce. První výstava proběhla v roce 1997. Od této doby probíhá pravidelně každý rok a možnost shlédnout ji má i veřejnost. V roce 1995 došlo k  prodeji budov a pozemků mateřské školy, vlastníkem se stala soukromá osoba – ing. Josef Kouba. V budově dříve určené jeslím byla zřízena pekárna s prodejnou, byl omezen vstup do budovy mateřské školy pouze z jedné strany, z přilehlého parku. Od té doby řeší vedení mateřské školy s majitelem veškeré problémy týkající se stavu a oprav budovy, stavebních úprav, zahrady školy apod. Společenské změny po roce 1989 znamenaly pro rodiče dětí docházejících do mateřské školy i změny ve financování. V 90. letech došlo k zavedení platby školného. Od roku 2002 je mateřská škola právním subjektem, příspěvkovou organizací, jejímž statutárním zástupcem je ředitelka mateřské školy a zřizovatelem Město Soběslav. V naší mateřské škole máme v současné době 6 tříd, ve kterých máme 140 dětí rozdělených podle věku. Výzdoba všech prostor je z dílek dětí.

Sama škola je umístěna uprostřed velké zahrady, která je porostlá rozmanitými dřevinami, některé jsou zde od jejího vzniku. Staré kovové prolézačky, houpačky a pískoviště byly nahrazeny zcela novou úpravou s novými dřevěnými prvky a novými pískovišti. Zahrada mateřské školy nabízí zdravý pohyb pro všechny děti v jakémkoli ročním období. Nová zeleň vytvořila některá pěkná stinná místa pro pobyt dětí v letních měsících. Uměle vytvořený kopec slouží dětem k zimním radovánkám.

Mateřskou školu většinou navštěvují děti z přilehlých částí a také děti bydlící v okolních vesnicích, které do mateřské školy dojíždějí vlaky a autobusy. Mateřská škola je v blízkosti autobusového a vlakového nádraží. Do mateřské školy docházejí i děti s cizí národností. Možnost navštěvovat mateřskou školu mají děti se speciálními vzdělávacími potřebami a děti nadané.

Umístění školy umožňuje poznávání života ve městě, jeho historii i současnost, významné i důležité správní budovy. Umožňuje poznávání a pozorování přírody, realizaci prvků ekologické výchovy v parcích v blízkosti mateřské školy, v prostorách na promenádě, u trati, za řekou Lužnicí, u Černovického potoka i u Nového rybníka. Umožňuje řadu pěších výletů podporujících zdraví dětí.